Jdi na obsah Jdi na menu
 


Specifikace bruslí

Krasobruslařské brusle jsou svým profilem, a zejména specifickými zoubky, zcela odlišné od bruslí určených pro hokej nebo rychlobruslení. Tvar bruslí prošel dlouhým vývojem a byl podmíněn především rostoucí obtížností bruslařské techniky. Většina krasobruslařských bruslí má dva typy zoubků. Zoubky hladké a zoubky zdrsněné šikmými záseky. Profil charakterizují především dva zvětšené zoubky - horní usnadňující odpíchnutí a spodní nezbytný k odrazům a při dopadech. Pro brusle určené jednotlivcům a sportovním dvojicím je typický zvětšený spodní zub. Brusle pro tance na ledě a synchronizované bruslení mají zoubky kromě prvních tří ve tvaru čtyřbokého komolého jehlanu, zaoblenější spodní zub a jsou kratší. Tím se zabrání vzájemnému kontaktu bruslí mezi tanečními partnery případně mezi bruslaři skupiny. Délka brusle je dána tak, aby spodní zoubek byl ve stejné svislé rovině s předním okrajem boty a konec brusle nepřesahoval zadní okraj boty o více než 1,5 až 2 centimetry. Důležitým parametrem při výběru bruslí je i tvrdost oceli, ze které jsou brusle vyrobeny, neboť významnou mírou ovlivňuje ztenčování materiálu při broušení bruslí

 

 

 

 

 

 

 

 

Péče o brusle

Správná péče o brusle je prevencí před jejich poškozením. Při přecházení k ledové ploše je vhodné na bruslích nosit plastové chrániče, které zabrání ztupění nebo stržení hran. Po použití je nezbytné brusle očistit a osušit suchým hadříkem. Po řádném vysušení je vhodné na brusle navléci látkové chrániče, které zabraňují poškození při manipulaci, a uložit je na suché místo. Také je možné během uskladňování alespoň příležitostně aplikovat vhodný olejový prostředek. Vrcholoví závodníci vyměňují brusle po jednom až dvou letech každodenního používání.

 

Broušení krasobruslařských bruslí

Brasobruslařské brusle jsou charakterizovány zvláštním profilem s křivkou, která je již dána výrobcem a při broušení musí být zachovávána. Brusle lze brousit na speciálních bruskách dvěna způsoby - broušením příčným (brusný kotouč se pohybuje kolmo k profilu brusle) nebo podélným (brusný kotouč se pohybuje horizontálně po délce brusle). Brusle se brousí do žlábku, jehož rádius spoluvytváří pomyslný úhel zákusu brusle do ledu a jeho velikost je závislá na krasobruslařské disciplíně a na hmotnosti bruslaře. Povrch broušené plochy musí být po dokončení broušení co nejjemněji vyleštěn, neboť má značný vliv na skluznost brusle po ledě. K závěrečnému leštění se většinou používá speciální pasta.

 

 

 

 

 

 

Krasobruslení

 

krasobruslení je druh zimního sportu, ve kterém se klade důraz na umělecké ztvárnění piruet, skoků a kroků. Krasobruslaři se utkávají v soutěžích na národní a mezinárodní úrovni, jako jsou např. Mistrovství Evropy a světa, Národní mistrovství, Mistrovství čtyř kontinentů, Gtad-Prix v krasobruslení aj. Krasobruslení je také jednou z oficiální disciplín Zimních olympijských her.

Spousta krasobruslařů působí po skončení amatérské kariéry jako trenéři, nebo v různých ledních revue.

Krasobruslení se dělí do následujících disciplín:

  • Jednotlivci
  • Sportovní páry
  • Tance na ledě
  • Synchronizované krasobruslení